„Itt nem állunk meg!” – üzent a kormány a nyugdíjasoknak
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter ismertette, az átlagos nyugdíj 2010-ben 97 ezer forint volt, az idén ez már 242 300 forintra emelkedik.
Helyi alkotóközösségek, edukációs programok és olykor világhírű vendégművészek együttműködésével, tizenegy bázison zajlik a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa kiemelt régiós művészeti programja, a Kultháló. A program célja, hogy a Bakony-Balaton régiót a kortárs művészetek rejtett hátországaként és második otthonaként is láthatóvá tegye a nagyközönség és az itt élők számára.
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa meghívására a Bakony-Balaton régió falvaiban tizenegy művészeti alkotóközösség csatlakozott a Kultháló programhoz. A régió rejtettebb településein olyan helyek és alkotók együttműködését keresték, akik a kortárs művészet finomabb világaiba invitálnak bennünket, és a művészet kapcsolatteremtő erejét szokatlan közelségből mutatják meg.
A Kultháló programok sajátossága, hogy nem csak a művészeti eseményeket, hanem az azokhoz vezető utakat, a képzés, a közös tanulás és a beavatás alkalmait is felkínálják, szorosan és személyesebben kapcsolódva egy-egy koncerthez, kiállításhoz, színházi előadáshoz és nem utolsó sorban az azokat létrehozó művészekhez.
A kapcsolódás nem csak a közönség és a művész között intenzívebb a megszokottnál, hanem első körben a helyi alkotók és a meghívott vendégművész között is létrejön: egymás művészeti (és nem művészeti) világainak megismerése, az elidőzés és a közös munka az alkotóközösségek középtávú fejlődését segítő találkozások.
A bázisok legtöbbször összművészeti folyamatokat és eseményeket valósítanak meg, de a helyi adottságok és érintettségek nyomán mindig van egy kiemelt műfaj vagy tevékenység, ami elindítja meghívó és meghívott között a közös gondolkodást. Ennek következtében a 2023-as Kultháló program bázisai négy tematika mentén lehet a legjobban megismerni.
Komolyzenei Menedékek
Bakonybélben és Gyulakeszin a zenei kultúránk azon tartománya nyílik meg, amely látszólag keveseké és jellemzően a nagyvárosok híres intézményeiben férhetünk hozzá. Augusztusban a bakonybéli Szent Mauríciusz kórus vendége a világhírű Müncheni Bach Kamarakórus; a Csigó Malomban Kertesi Ingrid, Csermák Éva mesterkurzusait, Zoboki Gáborral a zene és az építészet, Freund Tamás közreműködésével a zene és az agykutatás határterületeit tanulmányozhatjuk. Közös zenehallgatásokkal, előadásokkal, beavató kurzusokkal is felkészülünk rá, hogy befogadjuk a zenét.
Színház: helyben, vidéken, útban és keletkezőben.
Pécselyen, Magyarpolányban, Hegyesden erről szólnak majd a Kultháló színházi projektjei: egy Bodosi György író álnéven író pécselyi körorvos élettörténetének és műveinek feltárása a Forte Társulat vezetésével; Kiss-Végh Emőke és Ördög Tamás vándorszínháza a Hegyesden töltött nyár tapasztalataiból formálva; villámszínház Magyarpolányban Kéri Kitty és Móczár Bence mentorálásával. Az előadások alapanyagaikat a helyi emlékezetből merítik, és mindazt magukhoz vonzzák, aki és ami nem színház.
Képzőművészet, közelről
Az esti iskolától a szabadegyetemig, az underground fotográfiától a digitális kultúráig, az akciófestészettől a közös szoborépítésig edukációs programok sokaságán át a bázisok a kulturális nevelés ügye mellett elkötelezettek. A vöröstói Éden Porta otthont ad Bukta Imre és barátai művésztelepének és a kapcsolódó szabadegyetemnek; Hegyesden a Ménesi Attila köré csoportosuló művészek a részvételi kultúra modelljeit alakítják ki; a boglári Babel Camp a neoavantgárd örökség kortárs nyomába ered; Magyarpolányban fémszobrászati művésztelep; a salföldi Bányában Déri Miklós különleges fotó-projektje és Raffay Béla szobrász kurzusai nyitnak felénk; Gyulakeszin Gábor Áronék Nyitott Műteremsorozatának vendége az észak-olasz Villa Biener Arte Contemporanea. A képzőművészet a Kultháló bázisokon a látni tanulás művészetét jelenti, ahol személyes közelségből, szokatlan intenzitással találkozhatunk kortárs formákkal és a művészekkel.
Könnyűzenei Provinciák
Mindszentkállán, Zánkán, Badacsonytördemicen, Salföldön könnyűzenei beavató programok a peremműfajok és az underground művészi rangon megszólaló alakjaival az önkifejezésre tanítanak és finomabb zenei világokba invitálnak. A Káli-kapocsban blues koncertek és workshopok, akusztikus skanzen és Neon Múzeum; a zánkai Kisbirtok gondozásában a street art és az improvizatív zene találkozik a falu lakóinak történeteivel; Beck Zoli és a Zajzajzaj közössége a helyi művészeti iskola diákjait szólítja meg a tördemici Skizó teraszán; a Bányában Vázsonyi János jazz-sorozatának világsztár vendége Erik Truffaz.
A 11 Kultháló bázison tehát művészbarátok, színészek és festők, zenészek és gyűjtők, helyiek és mesterek találkoznak, hogy a szénrajzoktól a komolyzenéig, a kreatív ipartól a jazzig, a költészettől az undergroundig kalandozva kínálják fel a kapcsolódás, a rácsodálkozás és a másként-tapasztalás lehetőségét: mindannyiunknak és bármelyikünknek.
(X)
Nyitóképe: kulthalo.hu